Як на Кодимщині готувалися до народження дитини

 

Як готувалися до народження дитиниПередпологовий період

В цей період вагітна жінка повинна була звертати увагу на свій емоційний стан: не нервувати, не звертати увагу на щось погане, негативне, добре харчуватися. Багато було обмежень у поведінці вагітної: не штовхати ногою кішку чи собаку, не обрізати волосся, не дивитися на змій і ящірок, уникати зустрічі з хворими, каліками, сліпими, не лякатися і ні в якому разі не доторкатися в цю хвилину до частин свого тіла (можуть залишитися на дитині родимі плями), не сваритися, бо це негативно позначиться на вдачі дитини.

Обряд пологів

Запрошувалася бабця-повитуха, яка брала із собою свячену воду, різне зілля, хліб. Чоловіки і діти під час пологів виходили з хати і чекали народження дитини надворі. Щоб дитині легше було з’явитися на світ, в хаті відчинялися всі вікна, двері, замки. Якщо пологи були важкими, то повитуха примовляла роженицю, обкурювала зіллям хату, напувала жінку свяченою водою. Новонароджену дитину обтирали і сушили біля печі.

Перша купіль дитини

Велике значення приділялося першому купанню немовляти. Щоб дитина росла здоровою, в купіль додавали свячену воду і свячене зілля. Крім того, хлопчикам клали листя дуба або дев’ясилу, щоб були міцними і здоровими. Дівчаткам додавали у воду мед, молоко, квіти, щоб були вродливими і щасливими. Ще у воду клали предмети із срібла. ПІсля купелі розтирали дитині ручки, спинку, ніжки.

Після пологів жінка і дитина не повинні були з’являтися на вулиці 40 днів. Щоб дитину не наврочили, зав’язували їй на ручку червону ниточку.

 

Ці звичаї описала жителька смт Слобідка Наталія Гайдей, яка дізналась про них від своєї матері Мікулінської Галини Феодосіївни.

 

Фото: Mindy Olson P

Напишіть відгук